ליקויי בנייה – כייצד זה משפיע על מערכת האיטום בגג

ישנה חשיבות רבה לאיתור וטיפול בליקויי בניה, אשר מהווים חלק אינטגרלי מתחום רחב העוסק בשיקום וטיפול בבעיות הקשורות במבנה הבית. המוכרים והשכיחים בהם הנם ליקויים בתשתיות המבנה ובבית וכן במעטה החיצוני. ליקויי בניה נפוצים הם:

– ליקויים בתקינות הצנרת, ליקויים במרזבים ובהסקה (איטום ובידוד)

– רטיבות בקירות ובגג (איטום)

– קילוף בחיפוי החיצוני של הבית (איטום)

– סדקים בתקרות ובקירות  (איטום ובידוד)

– ליקויים במערכת ניקוז המים סביב המבנה.

 

איטום לקויי
דוגמא לליקויים קשים באיטום גג

 

גג אטום
דוגמא לאיטום תקין ללא ליקויים

סימפטומים שכיחים של ליקויי בניה הם עיבוי ועובש שעלול להתפשט על גבי הקיר. העובש מלווה בטחב שפוגע בקירות ובבידוד הבית. ניתן לזהות בקלות ליקויים במצב מתקדם, כמו התפוררות של אריחים וקילוף הקיר. קשה יותר לזהות ליקויי בנייה טריים. ליקויים בבנייה יכולים להיגרם עקב טעויות בשלבי הבניה, בלאי טבעי של החומרים, פגעי מזג האויר ואירועים חיצוניים אחרים.

מניעה ואיתור ליקויי בניה ובעיות איטום

ניתן למנוע או למזער ליקויי מבנה באמצעות בדיקת איטום המבנה או הבית טרם הרכישה והאכלוס. ביקשנו את התייחסותו לנושא של קובי מחברת האוטמים בישראל שמדגיש ואומר שרק בדיקה מקיפה של בעל מקצוע מהימן תתייחס גם לבידוד הגג והמבנה וגם למציאת פתרון ושיקום אשר יהיו עמידים לאורך שנים. (זיפות גג או פריסת יריעות ביטומניות). גם אם טרם הכניסה לבית לא נמצאו ליקויים כלשהם, ברגע שאותרו כאלה יש לזכור ולהפנים כי לליקויי בניה יש נטייה טבעית להחמיר עם הזמן. במקרה בו זיהיתם ליקוי בניה, מזערי ככל שיהיה, עליכם לדווח לקבלן ולדאוג לטפל בו בהקדם. מומלץ להעזר בקבלן אובייקטיבי מטעמכם בלבד או מומחה מקצועי שיזהה ויעריך את מצב הדירה או המבנה בו אתם מעוניינים. הציוד העומד לרשותם של מומחים לאיתור ליקויי בניה מאפשר להם לזהות גם ליקויים שלא נראים על פני השטח ובנוסף להתריע ולטפל בליקויי בניה פוטנציאליים.

שיקום מבנים

התחום העוסק בתיקון ליקויי בניה נקרא שיקום מבנים. בדרך כלל השיקום היא פרויקט המורכב ממספר שלבים והיבטים בהתאם לסוג ומהות השיקום. במקרה שהשיקום מבוצע על ידי איש מקצוע לא מיומן, הבעיה עלולה להשתנות או גרוע מכך – להחמיר.

שיקום מבנים איכותי מבוסס על 5 שלבים:

  1. איתור מלא של ליקוי הבניה.
  2. התאמת החומרים והטכניקות היעילים ביותר לפתרון הבעיה.
  3. הכנות מקדימות בשטח טרם הטיפול בליקוי הבניה.
  4. ביצוע עבודות השיקום על ידי צוות עובדים מקצועי ומיומן.
  5. ביצוע ביקורת על מנת לוודא שהעבודה בוצעה ביעילות מרבית.

כיצד בוחרים קבלני איטום?

אם אתם קוראים את המילים האלו עכשיו, ישנו סיכוי לא רע שאתם סובלים מהתסמינים המקדימים. אתם יודעים בדיוק על אילו סימפטומים אנחנו מדברים. יכול להיות שזה התחיל קבלן איטוםבאופן תמים לחלוטין עם מעט צבע שנשר מהתקרה. חשבתם לעצמכם שהצבעים לא ביצעו עבודה טובה והתעלמתם, הרי כמה כבר חשובה התקרה ואיכות הצבע שלה ובכלל – מי שם לב למה שהולך בתקרה? יש דירות שחברים שלכם גרים בהן וכל התקרה מלאה בקורי עכביש והעולם שותק, אז מי אתם שתתבכיינו על קצת צבע שמתקלף? אבל אחרי הצבע זה התחיל לתפוס צורה, הכתמים השחורים הקטנים שחשבתם שהם בסך הכל חרקים שפסו מן העולם והחליטו להישאר צמודים לתקרה החלו להתרבות ולאט לאט קלטתם שיש לכם פטריית עובש רחבת ידיים, מושבה של עובשים ופטריות שנהנים מהלחות שמספקת להם מלאכה גרועה של איטום גגות שבוצעה על הגג שלכם. במידה ובוצעה בו עבודה של זיפות גגות, ניתן לכתוב שבוצעה שם עבודה מזופתת. בכל מקרה, בין כך ובין כך – עכשיו מה שמטריד אתכם זה איך מוצאים קבלני איטום שיעשו עבודה טובה לשם שינוי.

קבלן איטום טוב משאיר אחריו עקבות

נכון, זה נשמע מצחיק, אבל זה בדיוק העניין. עבודה מוצלחת של איטום גגות משאירה את חותמה למשך עשרות שנים. כרגע אתם צריכים קודם כל להירגע ולנשום עמוק. כל עוד אין חדירה של מפלי מים לדירה, הכל יהיה בסדר. עליכם לפעול במהירות אבל מתוך הפעלה של שיקול דעת והיגיון. כפי שציינו, עליכם למצוא איש מקצוע איכותי. איש מקצוע איכותי משאיר אחריו בניין בו בדירות העליונות אין נזילות מהתקרה, אין כתמי עובש ואין צבע שמתקלף. ברגע שתשלבו את הנתון הזה עם הנתון שבבניין שתמצאו לא נעשו עבודות איטום בעשור וחצי האחרון – תאתרו את איש המקצוע שלכם.

האמת היא שמדובר על משימה שנשמעת פשוטה וקלה אך אין היא קלה כלל וכלל. עליכם קודם כל לשאול המון אנשים שאתם מכירים מתי לאחרונה בוצעו עבודות של זיפות גגות או איטום גגות במבנה שלהם ואז להצליח איכשהו להגיע לדירות בקומה העליונה ולרחרח סביב ובקיצור, לא עניין של מה בכך. מצד שני, תמיד אפשר לבקש המלצות, אבל אז לא תמיד יש לכם הוכחות. אז אם הגעתם דרך המלצה מה עליכם לחפש באיש המקצוע שעומד מולכם? ובכן, המשיכו לקרוא, התשובה מעבר לפסקה.

השאלות החשובות

קודם כל ודאו כי מדובר על קבלן רשום, זה כבר יכול להרגיע אתכם. לאחר מכן עליכם לבקש ממנו להמציא לכם תכנית עבודה מפורטת שכוללת לוח זמנים מפורט מאוד. כמו כן דרשו תמיד בדיקת הצפה תקנית וודאו שהוא עובד אך ורק עם חומרים שנושאים תו תקן. ישנם לא מעט חובבנים בתחום הזה, אין שום סיבה שאתם תעבדו עם פחות מהטוב ביותר. בהצלחה.

איטום קירות חיצוניים

איטום תקין של הקירות חיצוניים הוא אחד הפקטורים החשובים שיש בשמירה על ביתכם חסין ומבודד מפני פגעי מזג האוויר. במידה והבחנתם בהופעתם של כתמי רטיבות ועובש בקירות ביתכם, קרוב לוודאי שהדבר נובע מאיטום לקוי של הקירות החיצוניים. במאמר זה נסביר אודות תהליך איטום הקירות החיצוניים וחשיבותו הרבה על שמירת המבנה שבו אתם גרים.

מבנים רבים, בייחוד כאלה שנבנו לפני מספר עשורים, נוטים לסבול מבעיות של רטיבות בקירות החיצוניים בשל בנייה לא תקינה ושימוש בחומרים כגון, בלוקים או לבנים שהינם בעלי נטייה לספיחת לחות ורטיבות מהסביבה. הרטיבות באה לידי ביטוי בהופעתם של כתמי עובש וסימנים שחורים על הקירות, הזעה של קירות, נזילות ובשלבים מתקדמים יותר אף כרסום של הקירות עד לכדי מצב של נזק בלתי הפיך. מלבד הנזקים האסתטיים לקירות ביתכם, הדבר משפיע גם על כושר הבידוד שלהם ומותיר את ביתכם חשוף לפגעי מזג האוויר ולחדירה בלתי מבוקרת של קור או חום.

קיימות שיטות רבות לאיטום קירות חיצוניים ונהוג להתאימן לסוג הקיר (בין אם זה קיר מבטון, טיח, שפריץ ועוד) והחיפוי שמותקן עליו (שיש, קרמיקה, פסיפס ועוד). את העבודה עצמה ניתן לחלק בגדול לשני שלבים עיקריים: השלב הראשון הינו איתור יסודי של סדקים ומפגעים בקיר וסתימתם, ואילו השלב השני הוא ציפוי הקירות החיצוניים בחומר מבודד אשר מונע חדירה של לחות ונוזלים לתוך המבנה.

חשוב מאוד לציין שעבודה מסוג זה צריכה להתבצע בעזרתם של אנשי מקצוע אשר מתמחים בתחום איטום קירות חיצוניים, שכן ביצוע עבודה לא איכותית שאינה שמה דגש על סדר השלבים עלולה להסב נזקים בלתי הפיכים למבנה כולו.

איטום גגות – הדגשים חשובים

רבים חושבים על רכישת שטח ובניית בית עליו. אחרים מבקשים לרכוש בית ישן ולשפצו מיסוד. בכל המקרים הללו ובאחרים נוספים יש צורך לוודא שהבנייה נעשית על פי כל כללי התקן המקובלים. בכל בנייה יש שלבים שונים שכוללים בניית שלד ועבודות גמר. בעבודות הגמר יש לקחת בחשבון פרק נכבד וחשוב לעבודות איטום. בתוך הפרק הזה יש לתת תשומת לב לכל סוגי האיטום אבל במיוחד לאיטום גגות שהוא הרגיש והבעייתי מכולם. מים עלולים לחדור מקירות, מפתחים, ואף מתחתית המבנה אולם הסכנה הרבה לחדירתם היא מהגגות. איטום שאינו תקין יוביל בקלות לחדירת מים. כל חדירת מים ולו הקלה ביותר עלולה לפגוע במהלך החיים התקין. השפעתה נכרת על מראה החלל הפנימי של הבית, על בריאות האנשים ומהווה סכנה לרכוש רגיש. איטום בית יעיל שמתחיל באיטום גגות יסודי ימנע לחלוטין בעיות אלו וישאיר כל מבנה יבש לחלוטין. לכן, יש חשיבות להפנים מספר הדגשים חיוניים בנושא.

איטום גג
בתמונה: איטום גג בשיטה מקצועית

סוגי איטום

קיימים סוגי גגות שונים ולכל אחד מהם ניתן להתאים את האיטום המתאים לו ביותר. בחירת איטום נעשית, אפוא, על פי סוג הגג, מצבו, וגם על פי טעם הלקוח, צרכיו ויכולותיו הכספיות. גגות בטון הם הנפוצים ביותר בישראל ונהוג לבצע עליהם איטום בעת הבנייה והשיפוצים. להלן סוגי איטום נפוצים:

איטום באמצעות יריעות –  היריעות הקלאסיות לגגות בטון הן הביטומניות. הן חזקות ועמידות מאוד. נותנות מענה לטווח שנים רב. יש גם יריעות פי וי סי שמיועדות לגגות קלים יותר.

זפת חמה – מתאימה ביותר לגגות בטון ויתרונה הוא בזה שהיא חודרת לכל סדק וגם בינות לרגלי מתקנים הקיימים, לרוב, על הגגות. יש להלבינה מיד לאחר המריחה וכל שנה מחדש. יעילה לטווח של מספר שנים.

חומרי איטום משחתיים ונוזליים – מתאימים לכל סוגי הגגות השטוחים כולל אלו המרוצפים. כמו כן: משתמשים בהם בגגות קלים, משופעים, רעפים ואחרים. מבחינים בחומרי איטום כאלו על בסיס ביטומני, פוליאוריטני, אקרילי וצמנטי. את החומרים הללו מורחים או מתיזים בהתאם לצרכים.

כללים חשובים

ככלל, אין לערבב בין משפחות חומרי איטום מאחר והם אינם נדבקים יחד. במקרים בהם מבצעים איטום גגות על איטום קודם יש צורך לנקות היטב ולהכין את המקום לאיטום מחודש. ניתן למצוא חומרי איטום בהרכבי חומרים שונים אשר מיועדים למבנים פשוטים או מורכבים יותר. את האיטום יש לעשות בעונות היבשות ולאחר סיום העבודות יש לבצע בדיקות הצפה. נכון הוא שבמבחן האמיתי הינו בימים גשומים במיוחד אבל בדיקת הצפה נותנת מושג ראשוני וחשוב. מומחי איטום מקצועיים יכולים להמליץ על סוג החומר המתאים ביותר ואף יודעים לבצע את האיטום היטב ובהתאם לכללים. מכל מקום, טוב תמיד לקבל חומר על הנושא ולהצליב מידע שמגיע מאיש המקצוע. איטום יעיל ימנע חדירת מים לחלוטין לכל בית ומבנה.

איטום גגות הוא אחד השירותים שדרושים בכל בית בין אם זה בניין משותף, מפעל או בית פרטי. מכיוון שכולנו רוצים כי הבית שלנו יהיה מוגן מפני הפתעות לא נעימות בצורת נזילות והצפות, חשוב מאוד לבדוק את הגג לפני תחילת עונת החורף על מנת לוודא כי אין סיבה לדאוג וכי לא נצטרך להזמין באופן בהול שירותי איטום גגות.

שיטות שונות של איטום גגות הקיימות היום בתחום האיטום

את שיטת האיטום בגגות ובכל מקום אחר גם בוחרים על פי חומרת המצב של הגג, על פי המבנה של הגג וכמובן גם על פי התקציב של הלקוח. מה שחשוב לזכור כאשר בוחרים את שיטת איטום גגות חשוב מאוד לא להתפשר על איכות ולא לחסוך עלויות מכיוון שעבודות האיטום השונות אשר יעשו בעזרת מוצרי איטום לא מקצועיים או על ידי חברה לא מקצועית, עלולים להצריך עבודות איטום נוספות אשר יעלו הרבה יותר כסף.

היום קיימות שיטות איטום שונות וביניהן זיפות, שהיא אחת השיטות העתיקות אשר מתאימה כמעט לכל סוגי הגגות והיא נחשבת לאחת היעילות ביותר בתחום. שיטה נוספת היא איטום גגות באמצעות יריעות בטומניות אשר מיועדת לגגות מרוצפים או לגגות משופעים. עלותה של שיטת האיטום הזאת אומנם גבוהה יותר אך היא מהווה את הפתרון האיכותי ביותר בתחום האיטום.

איטום וזיפות גגות

כאשר מדובר על שירותי איטום וזיפות גגות מאוד חשוב להקפיד על דגשים מקצועיים על מנת ששירותי האיטום יבוצעו בצורה שתבטיח שקט נפשי לאורך זמן וגגות יבשים שנים ארוכות. מכיוון שכל הגגות זקוקים לשירותי איטום כאלה ואחרים, חשוב מאוד כי שירותי האיטום יעשו בהתאמה לסוג הגג ובהתאם לתקציב של הלקוח.

בנוסף, על שירותי האיטום להיות באחריות מלאה ועל מנת שהיא תהיה תקפה, בסיום תהליך הזיפות על החברה מוטלת האחריות לערוך בקרת איכות על העבודה שנעשתה ולמסור את הפרויקט ללקוח.