איטום גגות – הדגשים חשובים

רבים חושבים על רכישת שטח ובניית בית עליו. אחרים מבקשים לרכוש בית ישן ולשפצו מיסוד. בכל המקרים הללו ובאחרים נוספים יש צורך לוודא שהבנייה נעשית על פי כל כללי התקן המקובלים. בכל בנייה יש שלבים שונים שכוללים בניית שלד ועבודות גמר. בעבודות הגמר יש לקחת בחשבון פרק נכבד וחשוב לעבודות איטום. בתוך הפרק הזה יש לתת תשומת לב לכל סוגי האיטום אבל במיוחד לאיטום גגות שהוא הרגיש והבעייתי מכולם. מים עלולים לחדור מקירות, מפתחים, ואף מתחתית המבנה אולם הסכנה הרבה לחדירתם היא מהגגות. איטום שאינו תקין יוביל בקלות לחדירת מים. כל חדירת מים ולו הקלה ביותר עלולה לפגוע במהלך החיים התקין. השפעתה נכרת על מראה החלל הפנימי של הבית, על בריאות האנשים ומהווה סכנה לרכוש רגיש. איטום בית יעיל שמתחיל באיטום גגות יסודי ימנע לחלוטין בעיות אלו וישאיר כל מבנה יבש לחלוטין. לכן, יש חשיבות להפנים מספר הדגשים חיוניים בנושא.

איטום גג
בתמונה: איטום גג בשיטה מקצועית

סוגי איטום

קיימים סוגי גגות שונים ולכל אחד מהם ניתן להתאים את האיטום המתאים לו ביותר. בחירת איטום נעשית, אפוא, על פי סוג הגג, מצבו, וגם על פי טעם הלקוח, צרכיו ויכולותיו הכספיות. גגות בטון הם הנפוצים ביותר בישראל ונהוג לבצע עליהם איטום בעת הבנייה והשיפוצים. להלן סוגי איטום נפוצים:

איטום באמצעות יריעות –  היריעות הקלאסיות לגגות בטון הן הביטומניות. הן חזקות ועמידות מאוד. נותנות מענה לטווח שנים רב. יש גם יריעות פי וי סי שמיועדות לגגות קלים יותר.

זפת חמה – מתאימה ביותר לגגות בטון ויתרונה הוא בזה שהיא חודרת לכל סדק וגם בינות לרגלי מתקנים הקיימים, לרוב, על הגגות. יש להלבינה מיד לאחר המריחה וכל שנה מחדש. יעילה לטווח של מספר שנים.

חומרי איטום משחתיים ונוזליים – מתאימים לכל סוגי הגגות השטוחים כולל אלו המרוצפים. כמו כן: משתמשים בהם בגגות קלים, משופעים, רעפים ואחרים. מבחינים בחומרי איטום כאלו על בסיס ביטומני, פוליאוריטני, אקרילי וצמנטי. את החומרים הללו מורחים או מתיזים בהתאם לצרכים.

כללים חשובים

ככלל, אין לערבב בין משפחות חומרי איטום מאחר והם אינם נדבקים יחד. במקרים בהם מבצעים איטום גגות על איטום קודם יש צורך לנקות היטב ולהכין את המקום לאיטום מחודש. ניתן למצוא חומרי איטום בהרכבי חומרים שונים אשר מיועדים למבנים פשוטים או מורכבים יותר. את האיטום יש לעשות בעונות היבשות ולאחר סיום העבודות יש לבצע בדיקות הצפה. נכון הוא שבמבחן האמיתי הינו בימים גשומים במיוחד אבל בדיקת הצפה נותנת מושג ראשוני וחשוב. מומחי איטום מקצועיים יכולים להמליץ על סוג החומר המתאים ביותר ואף יודעים לבצע את האיטום היטב ובהתאם לכללים. מכל מקום, טוב תמיד לקבל חומר על הנושא ולהצליב מידע שמגיע מאיש המקצוע. איטום יעיל ימנע חדירת מים לחלוטין לכל בית ומבנה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *